Weekly Awards Leader Board
& Special Awards
Updated on: 2/2/23

Blue = Non-Confirmed
Black = Confirmed
Weekly & Special Award
Sponsors:

Florabelle Grand Slam $500 Cash Award:
(winner must attend awards ceremony on April 1st to accept award)

Grand Slam Leader: Lucas Palmer - 150.25"

Grantley's B&T Youth Lifetime Sportsman's License Award
(Top Male Youth Angler in the Grand Slam)
(winner must attend the awards ceremony on April 1st to accept their award)

Grand Slam Top Male Youth Leading Angler: Leeland Miller - 72.50"

Florabelle's Youth Lifetime Sportsman's License Award:
(Top Female Youth Angler in the Grand Slam)
(winner must attend the awards ceremony on April 1st to accept their award)

Grand Slam Top Female Youth Leading Angler: Shelby Hunt - 86.25"

Youth Achievement Award Leaders:
(Top youth anglers in each species division)(All winners must attend the awards ceremony on April 1st to accept their award)
                                       Top Youth Female:            Top Youth Male:
Northern Pike:                  TBD                                Cullen Fennessy
Walleye:                     Peyton Phelix                       Cullen Fennessy
Pickerel:                      Shelby Hunt                         Josh Badgley
Trout:                            Shelby Hunt                         Caleb Fisher
Crappie:                   Savannah Hornbeck           Leeland Miller  
Perch:                        Kaylynn Klehamer                  Tony Sergi
Panfish:                         Shelby Hunt                          Tony Sergi

Bass Cash Awards:
                                               Name:    Length:
1st Place ($150):           Zack Malagisi - 21.50"
2nd Place ($100):        Andrew Ladd - 20.75"
3rd Place ($50):             Josh Ladd - 20.25"

1st to Reach the Minimum Prizes:
First angler to enter a fish that meets or beats the following wins a Plano Micro Jig Box or 3600 Terminal Edge Box!
Min. Fish Size:                 Winning Angler:
36" Pike..................Dominic Sergi - 36.50" (1/16/23, 5:08pm)
24" Pickerel............John Kitay - 25.25" (1/2/23, 12:02pm)
13" Perch................Phillip Vanamburg - 14.00" (1/1/23, 8:16am)
10" Panfish.............Dan Hargrave - 10.00 (1/1/23, 8:59am)
13" Crappie............Lucas Palmer - 13.50" (1/1/23, 7:46am)
30" Trout...............Paul Evanek - 33.00" (1/2/23, 8:41am)
25" Walleye............Kevin Peter - 25.00" (1/1/23, 11:48am)

Screaming Eagle Sportfishing Veteran Salmon Charter:
(All veterans in attendance at the awards ceremony will be entered into the drawing)
Winner:

Weekly Cash Award Winners - Leading Fish at the End of Each Week:
(See Live Leaderboards in Fish Donkey for current leaders each week)
Week #1 (Jan. 1 - 7): (Confirmed)                                                                                                                                               
                                                   Name:                 Length:
Largest Pike:             Kameron Ostrander - 35.00"
Largest Walleye:     Cameron Hasner - 30.50"
Largest Trout:          Cameron Hasner - 36.50"
Largest Pickerel:              John Kitay - 25.25"
Largest Crappie:           Lucas Palmer - 15.25"
Largest Perch:           Joe Klehamer - 15.50"
Largest Panfish:      Jeramy Eckman - 11.00"

Week #2 (Jan. 8 - 14): (Confirmed)                                                                                                                                            
                                                Name:                  Length:
Largest Pike:            Kevin MacGonegal - 34.50"
Largest Walleye:    Dan Newstead - 22.75"
Largest Trout:          Chris Fisher - 26.00"
Largest Pickerel:   Daniel Hargrave - 25.50"
Largest Crappie:    Daniel Hargrave - 13.75"
Largest Perch:           Chris Fisher - 14.75"
Largest Panfish:    Frank Luta Jr. - 10.00"

Week #3 (Jan. 15 - 21):  (Confirmed)                                                                                                                                           
                                                 Name:                  Length:
Largest Pike:         Ronald Parker - 38.00"
Largest Walleye:  Thomas Van Deusen - 32.00"
Largest Trout:         Kevin Zuniga - 31.75"
Largest Pickerel:      Justin Kelley - 25.75"
Largest Crappie:    James Rupert - 14.50"
Largest Perch:         Brad Rutherford - 14.50"
Largest Panfish:     Donald Roberts - 9.00"

Week #4 (Jan. 22 - Jan. 28):  (Confirmed)                                                                                                                           
                                              Name:                    Length:
Largest Pike:          Ryan Scofield - 40.00"
Largest Walleye:   Nick Ramsey - 29.25"
Largest Trout:        Kelsey Alvarez - 33.00"
Largest Pickerel:   Lucas Palmer - 27.00"
Largest Crappie:     Leeland Miller - 12.00"
Largest Perch:          John Kitay - 13.75"
Largest Panfish:      Tony Sergi - 10.00"

Week #5 (Jan. 29 - Feb. 4):   (Unconfirmed)                                                                                                                                 
                                           Name:               Length:
Largest Pike:        Harold Whitmarsh - 33.25"
Largest Walleye:    Dominic Sergi - 25.00"
Largest Trout:          Paul Evanek - 29.50"
Largest Pickerel:     Shelby Hunt - 25.75"
Largest Crappie:      Savannah Hornbeck - 14.00"
Largest Perch:        Frank Hornbeck - 14.75"
Largest Panfish:    Shelby Hunt - 9.00"

Week #6 (Feb. 5 - Feb. 11):    (Unconfirmed)                                                                                                                               
                                               Name:                    Length:
Largest Pike:         
Largest Walleye:  
Largest Trout:       
Largest Pickerel:  
Largest Crappie:   
Largest Perch:       
Largest Panfish:   

Week #7 (Feb. 12 - 18):      (Unconfirmed)                                                                                 
                                                Name:                    Length:
Largest Pike:         
Largest Walleye:  
Largest Trout:       
Largest Pickerel:  
Largest Crappie:  
Largest Perch:      
Largest Panfish:  

Week #8 (Feb. 19 - 28):    (Unconfirmed)                                                                                                                                     
                                            Name:                       Length:
Largest Pike:          
Largest Walleye:  
Largest Trout:       
Largest Pickerel:  
Largest Crappie:   
Largest Perch:       
Largest Panfish:   


Early Bird Prizes: (must enter by Dec. 1st to be eligible - drawing Dec. 1st)
(Winners must call tourney headquarters at (585) 330-0494 to arrange for pick-up, pay for shipping, or arrange to pick-up at the awards on April 1st)
(Only one package allowed per angler)
(Any items not claimed after the Awards Ceremony on April 1st 2023 will be forfeited and allocated to future Classic events)  
(Subject to change as new prizes are confirmed)
                     Item(s):                                                                 Winner:
Aqua-Vu AV722 Camera System......................................Eric Pfeiffer
​Frabill 48" Bump Board...................................................Annette Bush
Frabill 48" Bump Board...................................................Mike Toth
Frabill Ice Tackle Bag........................................................Edward Smith
$50 FishUSA E-Gift Card..................................................Scott Harrington
Reel Cool Lures Lure Pack.................................................Jeffrey Bayle
Kahtoola Prize Pack (Microspikes, Hat, Socks, Hoodie....Michael Weaver
Kahtoola Prize Pack (Microspikes, Hat, Socks, Hoodie....Brandon Reese
Addicted Fishing Prize Pack (Hat, Shirt, Baits)................Jason Cecce
Automatic Fisherman Snapper..........................................Jason LaShure


(NOTE: For the 12 Days of Christmas Giveaway and Door Prize Drawings, only one prize/package allowed per angler)
12 Days of Christmas Giveaway: 
       "On the 1st day of Christmas the Classic gave to me..."

(Winners must call tourney headquarters at (585) 330-0494 to arrange for pick-up, pay for shipping, or arrange to pick-up at the awards on April 1st)
(Items not claimed/picked-up by April 2nd 2023 will be forfeited and allocated to future Classic events)
(Subject to change as new prizes are confirmed)
Drawing Date:                                         Item(s):                                                                            Winner:
​        Dec. 1st = Sweet Addicted Fishing Hat...................................................................................Steven Rubyor 
        Dec. 2nd = Sweet Addicted Fishing Hat, Koyote Ugly Spoon................................................Aiva Vanloendersloot
        Dec. 3rd = Sweet Addicted Fishing Hat, Koyote Ugly Spoon, Edge Hook Keeper Box.........Steven Bailey
        Dec. 4th = Sweet Addicted Fishing Hat, Koyote Ugly Spoon, Edge Hook Keeper Box,
                            Pack of Rubber Worms..........................................................................................Paul Manzari
        Dec. 5th = Sweet Addicted Fishing Hat, Koyote Ugly Spoon, Edge Hook Keeper Box,
                            Pack of Rubber Worms, Kahtoola Microspikes.....................................................Jonathan Gorgas
        Dec. 6th = Sweet Addicted Fishing Hat, Koyote Ugly Spoon, Edge Hook Keeper Box,
                            Pack of Rubber Worms, Kahtoola Microspikes, Green Mt. Warm Harness.........Sean Iles
        Dec. 7th = Sweet Addicted Fishing Hat, Koyote Ugly Spoon, Edge Hook Keeper Box,
                            Pack of Rubber Worms, Kahtoola Microspikes, Green Mt. Warm Harness, 
                            Ice Fishing Socks....................................................................................................Charles Kalinowski
        Dec. 8th = Sweet Addicted Fishing Hat, Koyote Ugly Spoon, Edge Hook Keeper Box,
                            Pack of Rubber Worms, Kahtoola Microspikes, Green Mt. Warm Harness, 
                            Ice Fishing Socks, $25 FishUSA GC.......................................................................Matthew Shene
        Dec. 9th = Sweet Addicted Fishing Hat, Koyote Ugly Spoon, Edge Hook Keeper Box,
                            Pack of Rubber Worms, Kahtoola Microspikes, Green Mt. Warm Harness,
                            Ice Fishing Socks, $25 FishUSA GC, Ice Well Live Well........................................Kolby Lyon
        Dec. 10th = Sweet Addicted Fishing Hat, Koyote Ugly Spoon, Edge Hook Keeper Box,
                              Pack of Rubber Worms, Kahtoola Microspikes, Green Mt. Warm Harness,
                              Ice Fishing Socks, $25 FishUSA GC, Ice Well Live Well, Plano Edge Box..........Jared Raimo
        Dec. 11th =  Sweet Addicted Fishing Hat, Koyote Ugly Spoon, Edge Hook Keeper Box,
                              Pack of Rubber Worms, Kahtoola Microspikes, Green Mt. Warm Harness,
                              Ice Fishing Socks, $25 FishUSA GC, Ice Well Live Well, Plano Edge Box,
                              Frabill Headquarters Hub.....................................................................................Richard Wellington
        Dec. 12th = Sweet Addicted Fishing Hat, Koyote Ugly Spoon, Edge Hook Keeper Box,
                             Pack of Rubber Worms, Kahtoola Microspikes, Green Mt. Warm Harness,
                             Ice Fishing Socks, $25 FishUSA GC, Ice Well Live Well, Plano Edge Box,
                             Frabill Headquarters Hub, 6-Hr Lake Ontario Charter w/ Screamin' Eagle
                             Charters...................................................................................................................James Rupert

Door Prizes - Round 1: (Drawn Dec. 31st)
(Must be registered by Dec. 31st at noon to be eligible)
(Subject to change as new prizes are confirmed)
                       Items:                                                                          Winner:
Aqua-Vu Stealth or Av722 Camera System................Edward Dunning
Kahtoola Microspikes..................................................Kaleb Benton
Kahtoola Microspikes..................................................Thom Runningen
Amped Outdoors Info-Lithium Battery.......................Shelby Hunt
Nautic Start Small Power Pack.....................................Dylan Lyon
​Norfin Klondaik 2 Eva Boots........................................Erick Bush
Jammin Jigs 53-pc Crappie Jig Set...............................Robert Cicero
Jammin Jigs 62-pc All Purpose Jig Set.........................Robert Mooney
$20 Shoreline B&T & $50 Hageman's B&T Gift Cert...Daniel Clina
Choice of Plano Edge Box..............................................Dominic Stone
Choice of Plano Edge Box..............................................Nate Stein
Choice of Plano Edge Box..............................................Tim Bohlayer
​Frabill Pow'R Source Box...............................................Daniel Hargrave
$25 Florabelle Gift Cert..................................................Zack Malagisi
$50 Florabelle Gift Cert..................................................Kenneth Newstead
$50 Florabelle Gift Cert..................................................Joshua Boyd
$50 Florabelle Gift Cert..................................................Paul Ostrander
$100 Florabelle Gift Cert................................................Alwyn Jonson
Prime Time Plastics Box.................................................Steve Subik
Prime Time Plastics Box.................................................Paul Flayter
Prime Time Plastics Box.................................................Joe Nosal
Prime Time Plastics Box.................................................Alex VanLoendersloot
48" Frabill Benchmark Bump Board..............................Aaron Stone
48" Frabill Benchmark Bump Board..............................Adam Costich
Automatic Fisherman Base Kit.......................................Seth Carpenter

Door Prizes - Round 2: (Drawn Jan. 31st)
(Must be registered by Jan. 31st at noon to be eligible)
(Subject to change as new prizes are confirmed)
​STD (Red) - Daniel Clina
Amped Outdoors Battery - Dylan Baker
Jiffy Torch Drill - Mike Prevost
Kahtoola Microspikes - Caleb Fisher
Kahtoola Microspikes - Dennis Yustinich
Coldwater Customz Box - Shauna Pettit
Automatic Fisherman Base Kit - Ron Walsh
Kahtoola Microspikes - Joey Gorgas
Kahtoola Microspikes - Caleb Bernier
STD (Green) - Chris Fifield
STD (Orange) - William Szabo

Door Prizes, Raffles, & Other Giveaways: (April 1st at the Awards Ceremony)
(Must be present to win)
                           Items:                                                                                      
Aqua-Vu AV715C Camera System
Frabill Ice Tackle Bag
​(12) Plano Tackle Box Packages
(6) Ice Well Live Wells w/ Gear
Plano Edge & Flex Boxes
Plano Soft Tackle Packs
Plano Tackle Boxes
Water Wolf Camera System
Frabill Benchmark Bump Boards
Jiffy Swag Items
Florabelle Floral Centerpieces
Jig Packs
Various Lures (Northland Tackle, Koyote Ugly Spoons, Reel Cool Lures, Clam, Makiplastic, etc.)
Various Apparel Items (Kahtoola, Caty Jigs, Addicted, etc.)
Youth Prize Table











NOTE: All door prizes can be picked up at tournament headquarters or arranged for shipping at the winner's expense. All prizes not claimed by April 1st will be forfeited and allocated to future Classic events.
Current Weekly Cash Prizes:
$25
NOTE: 
These leaderboards will be updated each week after the Weekly Winners are confirmed - this may take up to 48 hours or more after the week ends due to data delays uploading pictures. For the real time leaderboards go to Fish Donkey.
Black = Confirmed